Gyümölcsét istenítik a keleti kultúrákban, ráadásul egyszerűen felnevelhető fácskája van.
Napjainkban Kínában szent gyümölcsként, Japánban hosszú élet gyümölcseként, Indiában Istenek gyümölcseként tisztelik. A tibeti pedig orvoslás gyógyszerként alkalmazta, az egészség kincsestárának nevezték. Néhány éve hazánkban is divatba jött, nagyon hasznos és mutatós növény. Bár a szedése nem valami kellemes a tövisek miatt, de ettől eltekintve megéri termeszteni.
Az érett termés természetes C-vitaminforrás, növeli a szervezet ellenálló képességét, erősíti az immunrendszer működését, segíti a fertőzésekkel szembeni védekezést. Az E-vitaminnal, flavonoidokkal, karotinnal együtt hozzájárul a szabad gyökök elleni védekezéshez. Eredménnyel alkalmazható fáradékonyság, lábadozás idején, lázas- megfázásos betegségek kezelésre.
Zsíros olaja jótékonyan befolyásolja a bőr állapotát, szárazbőr kezelésre kiváló. B-vitamin komplexet, vasat, cinket, káliumot, magnéziumot, A,- és E-vitamint tartalmaz.
A frissen préselt olaját szezámmaggal keverik, így a kétféle olaj erősíti egymás hatását. Fekélyek, sebek, műtéti hegek, öregedési folyamatok lassítására jó eredménnyel használható.
Levelét teaként fogyasztják. Gyulladás, fertőzés, vírusellenes hatású, influenza, torokgyulladás, herpesz esetén hatékony, immunerősítő, serkenti a szív működését és májvédő hatása is van. Folsavat, kalciumot, magnéziumot és mangánt tartalmaz.
A népi gyógyászat ízületi gyulladás esetére javasolja a homoktövis levelének használatát, dunsztkötés formájában.
A kereskedelemben sokféle homoktövis termék beszerezhető: kapszula, tea, granulátum, őrlemény, kenőcs, lekvár, szörp, méz, olajok formájában. Számos kozmetikum, pl. szappan, testápoló tartalmaz homoktövis kivonatot. Aki termeszti és hozzájut nagyobb mennyiséghez, azok otthon is készíthetnek belőle egy-két dolgot.
Az érett bogyókat, a cserjék leveleit száríthatjuk is. Téli teakeverékhez használhatjuk mindkettőt.
Létezik olyan gyógynövény, amely nyugtat, emésztési panaszokat enyhít, herpesz kezelésére is jó, ráadásul itthon is megterem? Ez a csodanövény nem más, mint az orvosi citromfű.
Az orvosi citromfű - latin nevén Melissa officinalis - rendkívül sokoldalúan felhasználható, Magyarországon is termesztett növény, egyike a legrégebben használt gyógynövényeknek. Nevét friss, citromra emlékeztető illatáról kapta.
Népi gyógyászati felhasználásainak jelentős része ma is korszerűnek mondható, azaz az évszázados népi tapasztalatot igazolják a tudományos eredmények is. A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a modern orvoslásban belsőleg nyugtalanság, alvászavarok és emésztési panaszok kezelésére, külsőleg herpesz esetén alkalmazható.
A citromfű hatóanyagai:
Fő hatóanyaga az illóolaj, további jellemző anyagai a flavonoidok, rozmaringsav, triterpének.
A citromfű gyógyhatásai:
Elsősorban idegerősítő és nyugtató hatása ismert. Alvási zavarokra, kezdődő depresszióra, ideges eredetű szívpanaszokra használják. Serkenti a máj működését, emésztésjavító, puffadásgátló. Izzasztó hatása is van. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túltermelésből adódó idegességet. Menstruáció előtti idegfeszültség csökkentésére is alkalmas.
A benne találhatópolifenolok antivirális tulajdonságúak, ajakherpesz gyógyulását segítik és felére csökkentik a vírus kialakulásának gyakoriságát.
A citromfű felhasználása:
Gyógyteáját forrázással készítjük. Idegnyugtatásra, depresszióra naponta 2-3 csészével ihatnak belőle étkezések között. Ez a tea ne legyen túl erős, egy csapott teáskanálnyi teafű elég 2,5 dl vízhez. Görcsös, ideges hányás esetén apránként elkortyolgatva kell egy csészével meginni belőle. Vízhajtásra reggel éhgyomorra egy csészével igyunk.
Megfázás, influenza esetén izzasztásra használható ágyban fekve forrón kell ilyenkor meginni belőle legalább két csészével egymás után. Emésztésjavításra étkezés előtt fogyasszanak belőle egy csészényit. Ha alvási problémákra isszuk, este lefekvés előtt tanácsos egy langyos csésze teát elkortyolgatni - olvasható a oldalon.
Tinktúra: napi 3×10 csepp oldja a feszültséget, enyhe fokú depressziót szüntet.
Külsőleg is használhatjuk duzzanatokra, zúzódásokra és reumatikus fájdalmakra is. A közvetlenül virágzás előtt leszedett citromfüvet összevágjuk fél-egycentis darabokra, egy befőttesüveget teleteszünk és leöntjük gabonaszesszel. Két hétig szobahőmérsékleten érleljük, naponta egyszer felrázzuk, utána leszűrjük. A citromfű tinktúra két évig eltartható hatóanyag veszteség nélkül. Ezzel a tinktúrával óvatosan dörzsöljük be a fájó testrészt, a zúzódást. A tinktúrába mártott gézzel köthetjük be a reumás végtagokat.
Gyakran használják élelmiszerek ízesítésére is kellemes íze és illata miatt. Ma már számos gyógyszer, gyógytermék, étrend-kiegészítő alapanyaga, tudományos kutatások középpontjában álló, sokoldalúan felhasználható, tradicionális, ugyanakkor modern gyógynövény.
Annyi hasznos tápelem van benne, hogy a cékla helyének lefoglalásával kéne kezdeni a konyhakert tervezését.
A cékla-lé a növény minden alkotóelemét hiánytalanul tartalmazza. Vérpiros színű, kesernyés, savanykás ízű.
Kémiai alkotórészek a savanyú sejtnedvekben: cukor, betacián, szerves savak, répafesték, glikozid, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, vas, szilícium, cink, vitaminok (B1-, B2-, B6-, C-vitamin).
Erősen lúgos kémhatású, szabályozza a szervezet sav-bázis egyensúlyát, ugyanakkor méregtelenítő és fogyókúrára alkalmas. Az ananász a káposztaléhez hasonlóan gyakori fogyasztása fizikai és szellemi frissességet biztosít. Káliumtartalma fokozza az agy és az izmok teljesítményét. Emésztést serkentő, vérképző, vízhajtó, májműködést fokozó hatással bír.
Véd a prosztatabántalmaktól és a cukorbetegségtől, vitamintartalmával erősíti az idegrendszert. Szépíti a bőrt, a hajat, erősíti a kötőszöveteket, véd a rákbetegségektől.
Magas vastartalmát az emberi szervezet jól hasznosítja, vashiányos állapotban és megelőzésképpen ajánlják, egyensúlyban tartja a vérnyomást. Ha kevés vasat kap a szervezet, csökken a koncentrálóképesség, gyakori a fejfájás, repedezett a köröm és a szájszél, fénytelen a haj, a szervezet fogékonyabb a fertőzésekre. A vasnak nagy szerepe van abban, hogy megvédje a szervezetet a káros nehézfémek beépülésétől.
Írta: VOPUS | |
Miután befejezte matematika, zongora és orgona tanulmányait, a Sorbonne tanára lett. Később Indiában telepedett le és Sri Aurobindo és Krishnamurti mellett részt vett az Auroville közösség létrehozásában. Kicsivel később Québecben megalapította a Személyes Fejlődés Intézetét. „A szabad akarat ereje”, „A lét szabadsága” és „A szív mestere (A szentjánosbogár)” c. könyvek szerzője. Sok évet töltött a tudomány és a tudat közti kapcsolat kutatásával, és a feltevései mindig szigorúak és jól alátámasztottak voltak. Az, hogy a szívnek van agya, az egy metafora, ugye? Nem. Felfedezték, hogy a szívnek egy különálló és jól kifejlett idegrendszere van, ami több, mint 40.000 neuront és egy teljes, sűrű neurotranszmitteres, fehérjés és segédsejtes hálózatot tartalmaz.
Intelligens? Úgy tűnik, hogy e kifinomult hálózatoknak köszönhetően a szív képes döntéseket hozni és azokat az agytól függetlenül végrehajtani; ugyanakkor tanulni, emlékezni és megérteni is tud. Négy kapcsolattípus létezik, ami a szívből indul és a fejben lévő agyba érkezik. Az első kapcsolattípusAz ideg-impulzusokkal közvetített idegi kommunikáció. A szív több információt küld az agynak, mint amennyit kap; ez a testnek az egyetlen szerve, amely ezzel a tulajdonsággal bír, és a körülményektől függően le tudja állítani vagy be tudja kapcsolni az agynak bizonyos részeit. Ez azt jelenti, hogy a szívünk befolyásolni tudja a gondolkodásmódunkat? Képes befolyásolni azt, ahogyan a valóságot felfogjuk, és ezáltal a reakcióinkat is. A második kapcsolattípusA hormonok és a neurotranszmitterek által hordozott biokémiai információ. A szív termeli az atrialis natriuretikus peptidet (ANP), ami biztosítja a test általános egyensúlyát, a homeosztázist. Ennek az egyik hatása a stresszhormon termelésének a meggátolása és az oxitocin termelése és felszabadítása, ami a szerelem-hormonként ismert. A harmadik kapcsolattípusBiofizikai kommunikáció a P-hullámokkal. Úgy tűnik, hogy a szív a szívritmus és a ritmusváltozások segítségével küld üzeneteket az agynak és a test többi részének. A negyedik kapcsolattípusAz energetikai kommunikáció: a szív elektromágneses tere a legerősebb a test valamennyi szerve közül, ötezerszer erősebb az agy terénél. Megfigyelték, hogy ez az érzelmi állapot függvényében változik. Amikor félünk, szorongunk vagy stresszesek vagyunk, ez a tér kaotikussá válik. A pozitív érzelmek segítségével rendeződik-e? Igen. Azt is tudjuk, hogy a szív mágneses tere a testen kívül 2-4 méterre terjed ki. Mindenkihez, aki bennünket körülvesz, eljut a szívünkben tárolt energetikai információ. Milyen következtetésekre jutunk e felfedezések által? A szív agyának a hálózata elsőként dolgozza fel az információkat, amelyek aztán a fej agyába kerülnek. Képes-e ez a hálózat egy lépéssel előbbre vinni az emberi fejlődést? A szív rezgésszámának két osztálya van: az egyik harmonikus, széles és szabályos hullámokkal rendelkezik; ilyen alakot ölt, amikor az illető személynek pozitív, emelkedett, nemes érzelmei és gondolatai vannak. A másik változat rendezetlen, a hullámai rendszertelenek. Ez utóbbit a negatív érzelmek okozzák? Igen: a félelem, a harag vagy a bizalmatlanság. De ez még nem minden: az agyi hullámok szinkronizálódnak a szívritmus eme változataival; vagyis a szív magával sodorja a fejet. Következtetésképpen, a szív szeretete nem egy érzelem, hanem egy intelligens tudatállapot… Amint láthatjuk, a szív agya teljesen új, felsőbbrendű érzékközpontokat aktivál a fej agyában, amelyek a valóságot a múltbeli tapasztalatokra való támaszkodás nélkül értelmezik. Ez az új hálózat nem érinti a régi emlékeket, a megismerése azonnali, rögtöni, és ezért a valóságot pontosan érzékeli. Ez tudományos-fantasztikusnak tűnik. Bebizonyították, hogy amikor az emberi lény a szív agyát használja, egy biológiai koherenciaállapotot teremt, minden összehangolódik és helyesen működik, a pozitív érzelmekkel egy felsőbbrendű intelligencia aktiválódik. De úgy tűnik, hogy ezt senki sem használja… Ez egy lappangó potenciál, de sok személynek kezd elérhetővé válni. És hogyan lehet működésbe hozni ezt a hálózatot? A szív adottságainak a művelésével: az embertársak iránti nyitottsággal, a meghallgatással, a türelemmel, az együttműködéssel, a különbségek elfogadásával, a bátorsággal… Szentnek lenni huszonnégy órából huszonnégyet? Ez a pozitív gondolatok és érzelmek gyakorlata. Lényegében felszabadulni az elkülönülésvágy alól és a három elemi mechanizmustól: a félelemtől, a vágytól és a hatalomvágytól, amelyek mélyen gyökereznek az emberi lényben, mert évmilliókon át a túlélést szolgálták. És hogyan szabaduljunk meg tőlük? Önmagunk megfigyelőjévé válva, ítélkezés nélkül megfigyelve a gondolatainkat, az érzelmeinket, kiválasztva azokat az érzelmeket, amelyek jókedvre derítenek. Meg kell tanulnunk bízni az intuícióban és felismerni, hogy a reakcióink valódi eredete nem a rajtunk kívül történtekben, hanem belül van. Nos, műveljük a csendet, lépjünk kapcsolatba a természettel, töltsünk időt egyedüllétben, meditáljunk, töprengjünk, vigyázzunk a környezetünk rezgéseire, dolgozzunk csoportban, éljünk egyszerűen. És amikor nem tudjuk, hogy mit csináljunk, akkor kérdezzük meg a szívünket. Az én nézőpontom a kínai orvostudomány elméletének egy újabb megerősítése, amely szerint a szív a shen központja – ez egy kínai kifejezés, ami magába foglalja az érzelmeket, a tudatot, a szellemet és a pszichét. A shen kifejezést manapság gyakran szellemként fordítják, és ez magába foglalja a hagyományos kínai orvostudomány néhány legbonyolultabb fogalmát. A Sárga Császár belső könyvei (a Huang Ti nej-csing) kb. 240-szer említik a shent. Ez a fogalom a hagyomány szerint a változás mechanizmusára, a hirtelen és mély átalakulás rejtélyére és az arc – különösképpen a szemek – kifejezéseire utal. Az emberi testre alkalmazva ez a fogalom kifejezi a fizikai vitalitás, a mentális működés és a szellem fontosabb részeit. A szív a test mestere és a szervek hálózatainak a császára. A Sárga Császár belső könyvei, a Huang Ti nej-csing a szívre az emberi test kormányzójaként és a tudat és az intelligencia székhelyeként utalnak. A test tizenkét meridiánja a szív parancsainak engedelmeskedik. A szív az emberi test császára. Annie Marquier jelenleg Kanadában, Québecben él; harminc éve vezeti a Személyes Fejlődés Intézetét, ahol segít az embereknek felemelni a tudatszintjüket, vagy másképpen mondva, megtalálni önmagukat.
Forrás: La Vanguardia |
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. oldal / 5