002

13879447 149077425525150 4436310350289395960 n

(Calendula officinalis)

A körömvirág kiemelkedő helyet foglal el a gyógynö­vények között. Azok közé a növények közé tartozik, amelyek a rák és a rákszerű daganatok esetén segítenek. Vidéken mint kerti növényt termesztik, de vadon is előfordul. Mivel a nép körében is újból ismert és elismert a gyógyereje, nemcsak a kertekben, hanem a szántóföldeken is termesztik.

A körömvirág 30-60 cm-re nő meg, virágzata sárga-narancs­sárga színben pompázik, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak. Különböző változatai lehetségesek: van amelyiknek sötét, van amelyiknek világos a porzótokja. Gyógyhatásukat tekintve azonban teljesen egyforma mind. Ha a virágai reggel hét óra után még csukva vannak, aznap eső lesz.

Régebben ezért esőjóslóként szerepelt. A népi gyógyászatban ezt a növényt virágostul, szárastul, levelestül gyűjtik és használják.

A gyűjtést azonban érdemes ragyogó napsütésben végezni, mert akkor a legnagyobb a gyógyhatása. Még késő ősszel is lehet frissen szedni a kertekben, egészen addig, amíg a lisztharmat be nem lepi.

Általánosan javallt:
rák és rákszerű daganatoknál
májbetegségeknél
lábgombásodásnál
visszereknél, vénagyulladásnál
gyomor bélrendszerei betegségeknél
vastagbélgyulladásnál
A tea, ha rendszeresen fogyasztjuk, vértisztító hatású. Fertőzéses sárgaság esetén eredményesnek mutatkozik, kitűnően alkalmazható májmegbetegedéseknél is. Virágjából, leveléből és szárából forrázással készítjük a teát, amit nem édesítünk. Már napi egy-két csésze tea elfogyasztása csodát tesz. A körömvirág javítja a keringést, tisztító hatású és elősegíti a sebek gyógyulását.

Egy szerzetesnő feljegyzéseiből megtudhatjuk, hogy körömvirág-kenőcsöt javallt egyszer egy asszony­nak, mert az utcán járva feltűnt neki, mennyire visszeresek a lábai. Ö volt a legjobban meglepve, amikor egy hónap múlva az idős hölgy végtelenül boldogan mutatta a lábait. A visszerek mind eltűntek, a bőre visszanyerte simaságát. A belőle készített kenőcs segít a vénagyulladás, gyógyulni nem akaró visszérfekély, sipoly, égési seb és fagyás esetén.

A műtéti hegek szemmel láthatóan gyönyörűen gyógyulnak tőle. A körömvirág-kenőcs kitűnő segítség lábgombásodás ellen. A friss körömvirág főzete is eredményesen használható ilyenkor. Ha a gombásodás a hüvely környékén jelentkezik, lemosás és ülőfürdő javallt. Ülőfürdőt 50 gramm szárított vagy két összmarék friss körömvirágból készítsünk. A látás javul, ha a szemet langyos teával mosogatjuk.

A körömvirágot belsőleg - teaként - a gyomor és bélrendszer betegségei, gyomorgör­csök és fekélyek, valamint vastagbélgyulladás esetén alkalmazzák. Naponta 3-4 csészével kell meginni, minden negyedórában egy evőkanállal. Egy hölgy már nyolc éve szenvedett vastagbélgyulladásban. Valaki javasolta neki a körömvirág teát. Négy napig két csésze körömvirágteát ivott meg napközben kortyonként, és rövid idő alatt elmúlt az összes panasza.

Erős hasmenésnél - nagyon rövid idő alatt- megmutatkozik jótékony hatása a teának. Vírusos megbetegedések és baktériummal fertőzött váladékok ellen is segít a teája. Nemcsak Kneipp tisztelendő szállt síkra amellett, hogy a körömvirág olyan természe­tes gyógyszer, amely rosszindulatú fekélyek esetén is segít, hanem dr. Stager, dr. Bohn, dr. Halenser és más közismert orvos is. Dr. Bohn például a körömvirágot tartja a legfontosabb rákellenes gyógyszernek, ha a beteg már nem operálható és azt tanácsolja ilyenkor a páciensnek, hogy körömvirágteát fogyasszon hosszabb időn át. Még bőrrák esetén is sikerrel alkalmazható a körömvirágból préselt friss lé.

Ha hosszabb időn át napjában többször bekenik friss lével, a vérömlenyek is eltűnnek, csakúgy, mint az öregkori májfoltok és a pigmentfoltok. Az érdes, rákgyanús bőrfoltokat szintén megszüntethetjük vele. - Legújabban az amerikai kutatóorvos, dr. Drwey mutatott rá a körömvirág rákellenes gyógyhatására, igen jó eredményekről számolt be. Rákjellegű daganatok és fekélyek, csontszú, combfekély, valamint elmérgesedett, gennyező, nehezen gyógyuló sebek esetén is segítenek a körömvirág és zsurlófű főzetével történő lemosások (1:1 arányban keverjük őket). Fél liter vízhez egy púpozott kanál teakeveréket adunk.

Felhasználási módok:
Teakészítés: 1 púpozott teáskanál körömvirágot adunk 1/4 liter vízhez.

Ülőfürdő: két összmarék friss vagy 100 gramm szárított növényt használunk egy fürdéshez.
Lemosás: fél liter vízhez egy púpozott evőkanálnyi növényt adunk.
Tinktúra: egy marék virágzatot egy liter valódi pálinkába két hétig a napon vagy 20 fok körüli hőmérsékleten állni hagyunk.
Körömvirág-kenőcs: két összmarék körömfüvet (szárát, virágját, levelét) összevá­gunk. Jó minőségű disznózsírból fél kilónyit úgy felmelegítünk, mintha hússzeletet akarnánk sütni. Ebbe a forró zsírba tesszük a felaprított körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük és levesszük a tűzről. Lefedve egy napig állni hagyjuk az egészet. Másnap kicsit felmelegítjük és egy vászon kendőn átszűrjük egy előkészített, tiszta edénybe.
Friss lé: megmossuk a levelet, szárat és virágot és azon nedvesen kinyerjük a levét gyümölcs-centrifugával.

Forrás : http://www.vitaminsziget.com/ecikk.php?id=115